Przegląd najlepszych słodyczy o polskim rodowodzie

Polskie słodycze, najlepsze na świecie
W sklepach na całym świecie można spotkać półki uginające się od słodyczy. Nie brakuje na nich ciastek, czekolad, cukierków, żelków, batonów. Mimo tak szerokiego wyboru często jednak tęsknimy za polskimi smakami, tymi kojarzącymi się z dzieciństwem i beztroską. Nic w tym dziwnego, bowiem słodycze z polskim rodowodem to te smaczne, wysokiej jakości i w atrakcyjnej cenie. Chrupiące Prince Polo czy ciągnące się krówki już po jednym gryzie poprawiają humor i wywołują uśmiech na twarzy. Kultowych słodyczy jest jednak o wiele więcej. Chcąc odnaleźć w słodkościach smaki dzieciństwa najlepiej sięgać po oryginalne wyroby takich firm jak Wedel. Wawel, Mieszko, Bałtyk, Bard, Bakoma, Colian, Eurovita, Hanka Siemianowice, Irenki, Kopernik, Krakowski Kredens, Kubuś, Kupiec, Lumar, Łuczniczka, Milanówek, OSM w Opatowie, Skawa, Śnieżka.
Kultowe polskie słodycze, które na pewno lubisz
Chociaż nazwy wyżej wymienionych firm niewiele mogą ci mówić, na pewno znasz słodycze przez nie produkowane. Od lat należą one do tych najpopularniejszych i najsmaczniejszych.
Ptasie mleczko
Nikomu nie trzeba przedstawiać, chociażby ptasiego mleczka. Dziś można kupić je w wielu smakach, ale najbardziej tradycyjne to te waniliowe, oblane mleczną czekoladą. Historia tej słodkości sięga lat 20. XX wieku, a za jej ojca uważa się Jana Wedla – właściciela największej przedwojennej fabryki czekolady w Polsce. Co ciekawe przepisy na ptasie mleczko można odnaleźć również w starych polskich książkach kucharskich. Ptasie mleczko przetrwało zmiany ustrojowe i modernizacje firmy Wedel i do dziś jest jednym z najchętniej kupowanych polskich słodyczy. Obecnie znajdziesz go w ofercie wielu marek. Pamiętaj jednak, że nazwy ptasie mleczko używać może tylko LOTTE Wedel.
Prince Polo
Kultowymi polskimi słodyczami są też batony Prince Polo. Produkowane są one od lat 50. XX wieku i zajadane na całym świecie. Co ciekawe Prince Polo znane i lubiane jest nie tylko w Polsce i krajach demoludów, ale także na Islandii. W czasach PRL-u bowiem tam w zamian za śledzie wysyłaliśmy nasze topowe batony. Za produkcję tego polskiego słodycza odpowiada Olza SA w Cieszynie. To ona do dziś produkuje pokryty czekoladą wafelek składający się z czterech warstw i połączony czekoladowym wypełnieniem. Dziś dostępne są one w sklepach w wielu smakach – mlecznym, orzechowym kokosowym, piernikowym. Prince Polo sprzedawane jest obecnie w dwóch rozmiarach-standardowym i XXL. Dla tych, którzy nie przepadają za wafelkiem z Cieszyna dobrą alternatywą może być Princessa- czołowy produkt poznańskiej firmy Goplana.
Krówki
Krówki to bez wątpienia najpopularniejszy polski cukierek. Po raz pierwszy na półki trafił w latach 20. XX wieku. Krówka pochodzi z Poznania, a za jej propagatora uważa się Feliksa Pomorskiego. Mimo wielu przeciwności losu produkował on swoje krówki przez wojnę, a także po nacjonalizacji interesu. Tradycyjne cukierki robione są z mleka, cukru i masła, które się miesza i gotuje, a następnie studzi - są przyjemnie słodkie i ciągnące. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że pierwotnie były pakowane w papierek z wizerunkiem krowy, dziś możemy spotkać je w różnych, kolorowych opakowaniach. Produkcją krówek zajmuje się wiele firm. Odnajdziesz je np. w ofercie Ekoflork, Krakowskiego Kredensu czy marki Łysoń. Oprócz tych klasycznych dostępne są też z jagodami, porzeczkami, gorzką czekoladą itp.
Delicje szampańskie
Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie rodzinnego spotkania bez delicji. Te ciastka na polskich stołach zagościły w latach 70. XX wieku. Składają się one z okrągłych biszkoptów z galaretką owocową, które w całości pokryte są polewą czekoladową. Początkowo w sklepach dostępne były tylko delicje o smaku pomarańczowym, dziś w Paka od Polaka zamówić możesz te malinowe, morelowe, jagodowe, wiśniowe, a nawet czekoladowe. Mnogość smaków nadal jednak nie rozwiązała dylematu, jak jeść delicje – w całości, czy może na części?
Michałki
Obok krówek Michałki są najpopularniejszymi polskimi cukierkami. Ich masowa produkcja zaczęła się w okresie PRL-u, ale tak naprawdę Michałki powstały w zakładach Hanka w latach 20. XX wieku. To tam wymyślono czekoladowe cukierki, które mają prostopadłościenny kształt i wypełnione są orzechowo-kakaowym nadzieniem z niewielkimi chrupiącymi fragmentami orzeszków ziemnych. Dziś Michałki produkuje wiele firm, ale najsmaczniejsze nadal pochodzą ze Śląska.