Kulinarna podróż po Polsce. 10 dań, które pokochasz

Dania z Mazur – kartacze, czyli nie pyzy!
Kartaczy nie trzeba przedstawiać żadnemu mieszkańcowi polski północno-wschodniej. Na pierwszy rzut oka przypominają one pyzy, ale pamiętaj, że są zupełnie innym daniem. Zwykle mają kształt jajkowatej kuli, a miękkie, ziemniaczane ciasto wypełnione jest mięsnym nadzieniem – koniecznie mocno doprawionym czosnkiem. Kartacze mogą być też z nadzieniem grzybowym lub serowym. Bez względu jednak na wypełnienie podawane są ze skwarkami. Najlepsze kartacze można zjeść przy granicy polsko-litewskiej. Jeśli za tym daniem tęsknisz na emigracji, w naszym sklepie koniecznie odwiedź dział z paczkowanymi mięsami oraz produktami sypkimi. Składniki, które w nich odnajdziesz, pozwolą Ci zrobić pyszne, polskie krętacze rodem z Mazur.
Dania z Wielkopolski – pyry z gzikiem, czyli co…?
Dania z pyr to te typowe dla Poznania i Wielkopolski. W tym regionie Polski pyry, czyli ziemniaki podawane są na 1000 sposobów, a każdy jest pyszniejszy od drugiego. W rankingu najlepszych dań z Wielkopolski wygrywają jednak prawie zawsze pyry z gzikiem. Gzik to nic innego jak doprawiony w odpowiedni sposób twarożek. Dodaje się do niego cebulkę, szczypiorek, olej, pieprz, sól i inne ulubione przyprawy. Pyry z gzikiem to danie nie tylko przepyszne, ale i banalnie proste do wykonania. Aby odtworzyć je we własnej kuchni, wystarczą ci ziemniaki, polski twarożek z Paka od Polaka, przyprawy.
Dania z Podhala – moskole, koniecznie z masłem!
Podhale to jeden z najbardziej charakterystycznych regionów Polski. Chętnie odwiedzany zarówno przez naszych rodaków, jak i zagranicznych turystów pochwalić może się pięknymi widokami, klimatem i atmosferą, a także przepyszną kuchnią. Liczba smacznych dań z Podhala idzie w setki, co utrudnia wybranie tego jednego, najlepszego. Naszym typem jest jednak ciepły moskol. Czym on jest? To odmiana placka ziemniaczanego, który smaży się na blasze. Robi się go z ugotowanych i utuczonych ziemniaków, wymieszanych z mąką. Moskol najlepiej smakuje z masłem czosnkowym, które w naszym sklepie znajdziesz w dziale z nabiałem. Możesz też serwować go z grillowanym oscypkiem, żurawiną lub zupą borowikową.
Dania z Lubelszczyzny – cebularz, przysmak z XIX wieku
Smaki polskiej kuchni odkrywać możesz również na Lubelszczyźnie. Odwiedzając ten region naszego kraju, warto spróbować przede wszystkim cebularza. Wywodzi się on z kuchni żydowskiej, a pierwszy raz został wypieczony w XIX wieku. Jest on pożywną i smaczną przekąską. Cebularz przybiera formę placka wypiekanego z mąki pszennej, z cebulą i makiem. Można jeść go solo lub posmarowanego masłem. Przepisy na tradycyjny cebularz prosto z Lublina bez problemu odnajdziesz w Internecie, natomiast polskie produkty, które pomogą go upiec we własnej kuchni odszukasz w dziale sypkie w Paka od Polaka.
Dania ze Śląska – rolada, kluski śląskie, modra kapusta, czyli obiad idealny
Śląsk to jeden z najsmaczniejszych regionów nad Wisłą. Dań, które tam się narodziły, nie trzeba nikomu przedstawiać, często goszczą na naszych stołach i kojarzą się z zawsze smaczną kuchnią babci. Serwowane są zazwyczaj na obiad i pozwalają nasycić się na resztę dnia. Jedną z typowych i najbardziej znanych potraw śląskich są kluski śląskie. Zrobisz je z mąki ziemniaczanej dostępnej w naszym sklepie w dziale produktów sypkich. Robiąc zakupy, nie zapomnij odwiedzić działu mięsnego, bowiem kluski ziemniaczane najlepiej smakują z roladą i modrą kapustą.
Dania z Mazowsza – lorneta z meduzą na talerzu
Kuchnia Mazowsza to ta mniej znana, ale tak samo smaczna jak ta pochodząca z innych regionów Polski. Jest ona mieszanką wielu różnych kultur – odnaleźć można w niej smaki i wpływy kuchni żydowskiej, francuskiej, niemieckiej. Najbardziej charakterystycznym daniem z Warszawy jest lorneta z meduzą, czyli galaretka z nóżek wieprzowych. Ta przystawka doskonale smakuje z kieliszkiem polskiej wódki. Produkty, które pomogą Ci przyrządzić to danie, znajdziesz w dziale świeże, gdzie przygotowaliśmy szeroki wybór mięsa paczkowanego.
Dania z Małopolski – słodko, słodziej, najsłodziej, czyli sernik wiedeński
Kuchnia Małopolski to ta mieszcząca w sobie wpływy żydowskie, ukraińskie, austriackie i węgierskie. Smaki Galicji są więc niezwykle różnorodne, a przy tym wykwintne. W najlepszych restauracjach w Krakowie nadal można zjeść sznycla, a także sernik wiedeński. To słodkie i rozpływające się w ustach ciasto doskonale sprawdzi się jako deser lub dodatek do kawy. Nabiału, który pomoże ci wykonać sernik w domu szukaj w dziale świeże w Paka od Polaka. Aby sernik wyszedł idealny, nie zapomnij też kupić dodatków do ciast i pieczenia.