Jak przyrządzić pełnowartościowe śniadanie? Krok po kroku

Dlaczego śniadanie ma znaczenie?
O tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, słyszał każdy z nas. Dlaczego jednak tak jest? Badania naukowe wskazują, że pierwszy posiłek przed 8.30 niezwykle pozytywnie wpływa na organizm poprzez m.in. zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2.
Nie ma też wątpliwości, że pożywne śniadania:
- to solidna dawka energii na kolejne 3-4 godziny funkcjonowania,
- pobudzają szare komórki do działania,
- przyspieszają metabolizm,
- zapobiegają napadom głodu i sięganiu po niezdrowe przekąski.
Śniadanie powinno więc stać się porannym rytuałem, na który warto znaleźć czas, nawet spiesząc się do pracy czy szkoły. Wbrew pozorom to pożywne i zdrowe przyrządzisz szybko, szczególnie gdy sięgniesz po polskie produkty śniadaniowe. Pamiętaj jednak, aby wybierać te pełnowartościowe, jak najmniej przetworzone oraz zachowywać odpowiednie proporcje mikro i makro składników.
Śniadanie w liczbach – co musisz o nim wiedzieć
Zdrowe śniadanie powinno zaspokoić 30% dziennego zapotrzebowania na kalorie (procent ten obowiązuje, jeśli na co dzień jesz 3 posiłki, w przypadku, gdy ich liczba jest większa wartość kaloryczna śniadania, powinna wynosić 25%). Pierwszy posiłek w ciągu dnia musi szybko zaspokoić głód, a więc zawierać łatwo przyswajalne węglowodany – najlepiej te, które organizm długo będzie trawił. Oprócz węglowodanów pożywne śniadanie powinno składać się z białka oraz tłuszczy.
Proporcje tych składników powinny wyglądać następująco:
- 70% węglowodany,
- 20% tłuszcze,
- 10% białka.
Zdrowe, pełnowartościowe i szybkie śniadania z polskich produktów
Dzień na emigracji warto rozpocząć od polskich smaków. Na śniadanie dobrze jest więc zaserwować sobie i swoim najbliższym polskie produkty w wydaniu zdrowym i pożywnym. Takie odnajdziesz w każdym z działów naszego sklepu.
Jeśli zależy ci, aby jeść te BIO i organiczne, koniecznie odwiedź kategorię ze zdrową żywnością, gdzie produktów śniadaniowych nie brakuje. A co, kiedy na przygotowanie śniadania masz zaledwie kilka minut? Postaw na najszybszy i typowo polski przepis, czyli kanapki. Najlepiej będą smakować te z chlebem prosto znad Wisły, który jest delikatnie posmarowany masłem, z wędliną, polskimi serami, pasztetem, konserwami mięsnymi. Aby było zdrowo i pożywnie kanapkę koniecznie udekoruj plasterkiem ogórka, pomidora, liściem sałaty lub innym warzywem.
W Paka od Polaka znajdziesz też produkty, dzięki którym przyrządzisz zdrowe i pyszne kanapki na słodko np. niskosłodzone dżemy i konfitury. Wegetarianie sięgnąć mogą natomiast po pasty kanapkowe, które wyśmienicie będą smakować zarówno z razowym, jak i pszennym chlebem.
Pożywne polskie śniadania to nie tylko kochane przez wszystkich kanapki. Równie szybko przygotujesz płatki. Jeśli lubisz jeść zdrowo, zrezygnuj na co dzień z tych kukurydzianych, a postaw na owsiankę, płatki jaglane czy ryżowe. Dostarczają one do organizmu złożonych węglowodanów, które zapewnią energię na długie godziny. Smak owsianki czy jaglanki wzbogacisz, dodając do nich bakalie, orzechy włoskie lub laskowe, pestki słonecznika – zawarte w tych produktach tłuszcze sprawiają, że węglowodany lepiej się wchłaniają i zapewniają energię na dłużej. Dla smaku warto też udekorować owsiankę owocami – idealnym wyborem będą owoce w słoikach, które wymarzonym smakiem pozwolą się cieszyć bez względu na porę roku.
Pożywne polskie śniadania na leniwe weekendy
W weekend, kiedy nie musimy spieszyć się do pracy czy szkoły, warto na przygotowanie śniadania po święcić trochę więcej czasu. Pozwoli to zaserwować tradycyjną polską jajecznicę. Jest ona doskonałym źródłem białka, lecytyny, wielonasyconych kwasów tłuszczowych, witamin A, D, E, K i z grupy B, wapnia, cynku, fosforu, potasu, selenu, żelaza. Żółtko jaja zawiera przeciwutleniacze, zmniejszające ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i pojawienia się zaćmy, chorób serca, udaru, niektórych nowotworów.
Klasyczną polską jajecznicę na emigracji przygotujesz dzięki naszym paczkowanym wędlinom – jajka na kiełbasie, szynce czy boczku pozwolą na idealne rozpoczęcie dnia. Wielbiciele polskich śniadań na słodko mogą natomiast postawić na naleśniki lub racuchy. Aby je przygotować, wystarczy dobrej jakości mąka, mleko oraz jaja. Podawać można je solo lub z pastą z sera białego (twarogową), dżemami owocowymi, kremem czekoladowym i orzechowym, posypane cukrem pudrem lub z bitą śmietaną. Z mąki, mleka i drożdży możesz też upiec na śniadanie własne bułeczki, drożdżówki czy chałkę, które najlepiej będą smakować z polską kawą zbożową lub naturalnym kakao.